Gyvų augalų sienos daugeliui nėra naujiena, jas esame matę moderniuose biuruose, visuomenei pritaikytuose pastatuose. Vis daugiau žmonių ir savo butų ar namų sienas dekoruoja gyvų augalų paveikslais, įsirengia net didesnius vertikaliai auginamų žaliuojančių augalų plotus, sieneles ar pertvaras. Žavintis nauju reiškiniu kyla klausimas, o kada ir kaip prasidėjo žaliųjų sienų istorija? Pabandykime atsekti…nukeliavę laiku atgal iki Babilono.

 

Gyvoji arba gyvų augalų siena yra vertikalus augalų išdėstymas ant jau esamos ar specialiai sukurtos sienos, kad šis augalų grožis erdvėje išliktų ilgam. Šiose sienose esantys augalai yra gyvi, jie auga, o milžiniško kiekio augalų priežiūrą perima išmaniosios technologijos. Vertikalios sienos talpina labai daug augalų vienoje vietoje, o jie natūraliai pašalina toksines medžiagas ir kitus teršalus iš oro, kuriuo kvėpuojame. Tai gali būti išbaigta ekosistema arba tiesiog augalų paveikslai, kuriami miesto būstuose, biuruose, siekiant mažinti civilizacijos sukurtą taršos poveikį žmogui. Belieka priminti, kad gyvų augalų sienos ar paveikslai yra ir vertingas stiliaus akcentas.

 

Kodėl augalai? Savo prigimtimi augalai tarnauja žemei. Jie visais laikais buvo svarbūs žmonėms: aprūpino maistu, drabužiais ir pastoge. Dabar daugiau nei pusė pasaulio gyventojų gyvena pramoniniuose miestuose, kuriuose vyrauja betono konstrukcijos, stiklas, metalas. Vis dėlto, pasaulis grįžta į žalią ir sveikesnę aplinką, o dizaineriai, architektai ir planuotojai naudoja augalus kaip būdą iš esmės keisti modernios infrastruktūros estetiką. Be to, įrodyta, kad ekologiška, žalioji aplinka suteikia švaresnį orą ir vandenį, pagerina bendrą aplinką, žmonių sveikatą ir psichinę gerovę.

 

 

Babilono kabantys sodai

Istorija kartojasi? Vertikalūs sodai nėra naujiena. Tiesą sakant, jie yra senovės koncepcija, o pavyzdžių iš architektūros istorijos galime rasti net Babilone.  Vienas iš septynių senovės pasaulio stebuklų ir yra garsieji kabantys Babilono sodai. Romėnai taip pat specialiu būdu augino vynuoges ir kūrė jų sienas, gaubiančias sodo pavėsines ar ištaigingų vilų sienas. Kopiančios į viršų rožės buvo slaptų romantiškų sodų simboliai.

 

 

Britanijos miesto vaizdas

Britanijos miesto vaizdas

XX amžiuje, augant urbanistiniams centrams, Britanijoje ir Amerikoje apie 1920 m. prasidėjo miestuose judėjimai, skatinantys integruoti žaliuosius sodus ar jų elementus į miesto aplinką, naudojant laipiojančius augalus, juos paremiant įvairiomis grotelėmis, lengvomis struktūromis. Taip gimė iki šiol vis aktyvėjanti miestų architektūros ir aplinkos dizaino tendencija – grąžinti gyvus augalus į žmonių gyvenimus, kuriant įvairius sprendimus, bet visada akcentuojant natūralaus gyvo augalo vertę. 1988 m. pradėtas naudoti nerūdijančio plieno trosas, kurio dėka namų fasadai virsdavo žaliaisiais sodais.

 

Žalios sienos. Kalifornijos Universal City Walk

Kalifornijos Universal City Walk

1993 m. Kalifornijoje sukurta žaliuojančių sienų gatvė atskleidė, kokią vertę gali sukurti žmonių aplinkai inovatyvūs inžineriniai sprendimai, įgalinantys naujais būdais pateikti augalus – žalioje sienoje visi augalai auga horizontaliai ir kuria intensyvios žalumos įspūdį.

 

 

 

Ciurichas, Šveicarija

Ciurichas, Šveicarija

1994 m. Kanados mieste Toronte pirmą kartą sukurta gyvų augalų siena pastato viduje, kurioje sumontuota bio-filtravimo sistema. Ypač įspūdinga gyvų augalų siena skurta 2002 m. Šveicarijoje, Ciuriche, jai panaudota net 1300 augalų.

 

 

 

 

 

 

Vertikalus sienų želdinimas. Japonija, Bio Lung

Japonija, Bio Lung

Japonai kaip jokia kita tauta žino ir vertina augalus tankiai apgyventuose

industriniuose centruose. 2005 m. Japonijos federalinė valdžia skyrė lėšų milžiniškai žaliajai sienai, kuri ir pavadinta Bio Plaučiai (Bio Lung). Sieną sudaro 30 skirtingų modulių sistemų.

 

 

 

Gyvos sienos šiandien tampa vis populiaresnės ne tik visuomeniniuose pastatuose, biuruose, bet ir žmonių būstuose, kuriuose siekiame unikalaus, tik mums būdingo stiliaus, nepamiršdami ir natūralių, augančių augalų teikiamos naudos žmogaus gerbūviui. Jei gyvoji siena bus per didelė jūsų erdvei, visada galite rinktis gyvų augalų paveikslus. Nepamirškite, kad augalų paveikslų kūrimas yra nuostabi veikla, o augalų priežiūra, nors ir minimali su šiuolaikinėmis technologijos, suteiks ramių, meditacinių akimirkų.