Kai prieš porą metų pradėjome savo veiklą Lietuvoje, išsikėlėme sau labai aiškią misiją: Lietuvos sienos nebeturi būti tuščios ir niūrios. Jos turi žydėti! Tiesiogine ta žodžio prasme, todėl ir pasivadinome „Žydinčios sienos“. Visa mūsų veiklos idėja sutelkta į vertikalius želdinimo sprendimus, pasirenkant įvairias formas, dažnam klientui keliančias nuostabą savo netikėtumu. Tai ir gražuoliai gyvų augalų paveikslai, suteikiantys sienai gyvybės, ir augalų pertvaros, harmoningai padalinančios atvirų plotų erdves, ir renginių fotosienelės, dvelkiančios gyvybe alsuojančia prabanga. Bet kuri priemonė kuria didingos, iki tol buvusios be gyvybės, o dabar augalais pasipuošusios jūsų namų ar biuro sienos vaizdą. Nuo pat veiklos pradžios mums svarbu natūralumas inovatyviu būdu: gyvi augalai ir vertikalūs jų auginimo sprendimai.

Kodėl tokia aistra gyviems augalams ir kaip kilo idėja augalus auginti kitaip? Šiuos ir panašius klausimus mums užduodate jūs, mūsų užsakovai, augalų vertę suprantantys žmonės, visi, siekiantys sukurti sau, šeimai, draugams ar kolegoms palankią ir saugią aplinką.
Kadangi susidomėjimas vis auga, klausimų daugėja, kilo mintis pradėti blogą – nuolatinį bendravimą su jumis, kuriems rūpi kuo daugiau sužinoti ir padaryti pačius teisingiausius sprendimus, įsirengiant jaukius namus ar geidžiamo darbdavio biurą. Pradėti norime nuo pačių augalų, kurie mums artimi, įprasti, o auginimo tradicija ateina dar iš mūsų mamų ir močiučių. Tačiau, ar tikrai žinome, kodėl gyvi augalai mums tokie vertingi ir svarbūs?

Kodėl būtina draugauti su augalais?
Vokiečių mokslininkai ištyrė uždarų patalpų orą ir nustatė, kad jame yra daugiau negu 1000 pavadinimų nuodingų medžiagų, tarp kurių 250 yra labai nuodingos, o 15 – vėžį sukeliančios. Apie 150 pavadinimų lakiųjų medžiagų prakaituodamas ir kvėpuodamas išskiria pats žmogaus organizmas. Tai acetonas, etilo ir metilo alkoholiai, amoniakas, anglies monoksidas ir kt. Labai daug nuodingų medžiagų išskiria statybinės ir interjero apdailos medžiagos – medžio plaušo plokštės, vamzdynai, sintetinės kiliminės dangos, dažai, lakai. Žmonių gyvenimo kokybei gerinti naudojami įvairūs prietaisai – dujinės viryklės , spausdintuvai , kompiuteriai, kopijuokliai taip pat išskiria kenksmingas medžiagas.
Yra įvairių būdų, kaip valyti orą patalpose, pradedant įmantriomis kondicionavimo sistemomis, kurios brangios ir atitolina nuo natūralumo, gamtos. Daug efektyvesnis, žmogaus prigimčiai artimesnis būdas, kurį tyrimais įrodė amerikiečių NASA mokslininkai – naudoti augalus. Kambariniai augalai gali pagerinti uždarų patalpų oro kokybę, pašalindami jame esančias nedideles nuodingų medžiagų koncentracijas. Jie ištyrė 50 dažniausiai kambariuose auginamų augalų. Ir visi jie valė iš oro kenksmingas žmogui medžiagas.
Žmonių darbo ir gyvenamosiose patalpose dauginasi įvairūs mikroorganizmai – bakterijos, mikroskopiniai grybai. Tarp jų yra tokių, kurie sukelia ligas. Augalai į aplinką išskiria lakias fitoorganines medžiagas, kurios sunaikina mikroorganizmus arba trukdo jiems daugintis. Tai įvairūs eteriai, spiritai, fenoliai, terpenai.

Žmonės gerai jaučiasi, kai santykinis oro drėgnumas yra 45 – 55%. Esant mažesniam, pasireiškia nemalonūs pojūčiai – sausėja oda, džiūsta akių, nosies gleivinė, lūžinėja nagai. Sausas oras gali būti bronchito ir net plaučių uždegimo priežastimi. Ekologiškiausias oro drėkintuvas yra augalai. Jie į aplinką išgarina apie 98% laistymui sunaudoto vandens. Tą jie atlieka nenaudodami jokios papildomos energijos.
Augalai kvėpuoja visą laiką – dieną ir naktį, jie išskiria deguonį. Deguonies jonai yra priskiriami lengvųjų neigiamų jonų grupei, nuo kurių skaičiaus ore priklauso žmonių sveikata. Jie aprūpina energija, reguliuoja kvėpavimo fermentų ir medžiagų apykaitos aktyvumą, gerina kraujo sudėtį, didina organizmo atsparumą. Lengvaisiais jonais prisotintame ore žmonės greičiau pasveiksta, o sveiki yra fiziškai ir protiškai aktyvūs.
Augalai per savo formas ir spalvas veikia žmonių psichoemocinę būseną. Emociškai žmogų veikia pati augalo forma, siluetas, jų spalva. Ramina tie, kurie yra rutulio, ovalo formos arba nusvirusiomis, prigludusiomis šakomis ir lapais. Mūsų sienelėse ar gyvų augalų paveiksluose auginami žalialapiai augalai. Žiūrint į juos pailsima: ramina kintantys atspalviai, joks augalas neturi tobulos vienodos formos, įvairovė telkia dėmesį, atitraukia nuo kasdienių rūpesčių, augalų detalių vaizdas, po to pereinantis į mintis skatina pozityvias emocijas, atpalaiduoja nuo įtampos.
Neabejotinai, visi norime patalpose turėti ir auginti gyvus augalus. O kaip tą padaryti naujai, stilingai ir įdomiai, papasakosime kituose blogo tekstuose.
Laukiame ir skaitytojų klausimų, rašykite mums info@zydinciossienos.lt

Parengta pagal LEU, KTU, Visuomenės Sveikatos Biuro informaciją.